Odessa DailyНовости

Український театральний перформанс в Хорватії: «Українські сезони»

Odessa Daily

1 июля 2022 в 12:51

Одеський театр юного глядача імені Юрія Олеші зараз знову працює. Глядачі театру з задоволенням приходять на вистави та концерти театру. Кілька акторів Одеського театру юного глядача імені Юрія Олеші зараз знаходяться в евакуації та чекають можливості повернуться до України, до рідного театру.

Український театральний перформанс в Хорватії: «Українські сезони»

Олеся Русінова – наша актриса – зараз знаходиться в евакуації в Хорватії. Олеся – «театральна душа», вона не може без театру. Олеся записувала відео з українськими казками, читала вірші, заспівала пісні – наші актори працюють на мистецькому фронті, навіть якщо вони далеко від свого театру.

Кілька днів тому Олеся прийняла участь в «Українських сезонах» в хорватському місті Пула. В Пулі існує невербальний театр "Dr. Inat", і Олеся прийшла до цього театру та знайшла там однодумців.

Ось що Олеся Русінова розказала в повідомленні:

«Коли знаходишся в евакуації — дуже важко без Театру. А ще важче — мовчати, коли в твоїй рідній країні - війна. Із перших днів я намагаюсь зробити усе, щоб подолати усі стереотипи про війну в Європейських країнах.

Я була дуже щаслива, коли знайшла театр Dr. Inat в Пулі. Я буквально прибігла до них і хотіла зробити усе й одразу ж. Та разом, в командній роботі та розмовах народився перфоманс "Українські сезони".

"Dr. Inat" — Пульский невербальний театр. Вони працюють в пластичній формі в жанрі перфоманс. В них своя дуже цікава історія, багато винагород і відзнак як на місцевому так і на міжнародному рівні.

Дуже вдячна їм, що вони прийняли до себе, і разом із ними ми продемонстрували хорватам елементи нашої української культури. В перфомансі були образи Щедрування, Масляної, Івана Купала. А після початку війни, замість квітів — коктейлі Молотова. Усе як зараз.

Дуже вдячна за сумістну працю, сподіваюся, що незабаром, будемо мати змогу зіграти не тільки в Хорватії, а і запросити хорватів до нас, до дому, до рідного Одеського театра юного глядача імені Юрія Олеші».

В перформансі прийняли участь актори: Олеся Русінова, Sabina Aličić Butković, Vladimir Butković.

Режисерка: Олеся Русінова.

Світло та звук: Sandro Butković.

Текст програмки «Українських сезонів»:

«Українські сезони.

Уявіть собі свою найулюбленішу пору року, аромат вашої любої страви, обійми коханої людини, відчуйте безпеку, таку, наче ви вдома…

Це історія про Україну — мій дім. Де кожна пора року відрізняється своїм унікальним наповненням. Здавна українські традиційні свята були пов'язані з календарною обрядовістю, яка протягом років змінювалась, набувала нових сенсів та все одно залишилась класичною для тієї чи іншої пори року.

Так взимку ми маємо традицію ходити Щедрувати.

Щедрування — давній український звичай новорічних обходів, під час яких групи щедрувальників піснями славлять господарів, бажають їм здоров'я і достатку, за що отримують винагороду. Щедрування супроводжується магічними діями, музикою, піснями, танцями, обрядовими іграми в масках. Одним з стародавніх, іще язичницьких обрядів є — водіння кози. Людина у масці кози — є сакральним символом родючості землі та циклічності життя.

Зірка, при цьому, виступає символом народження Христа.

Весною люди традиційно проводжають зиму та зустрічають сонце, закликаючи природу прокидатись і рясно родити.

Однією з весняних традицій є Масляна.

В цей святковий тиждень готують величезну купу млинців, які є символами сонця. Танцюють із стрічками на палиці, яка теж виступає символом сонця.

Влітку найяскравішим і наймістичнішим є традиційне свято Івана Купала. В цей вечір незаміжні дівчата плетуть вінки та пускають їх на річку, щоб дізнатись, чи зустрінуть вони кохання, адже, якщо вінок потоне — то кохання вони цьогоріч не стрінуть, а якщо ні — то треба чекати їм на одруження.

В цю ніч будується величезна ватра. Стрибок через неї вважається очищенням, а танці навколо вогнища є важливим і сакральним атрибутом цього святкування.

Україна має величезну історію, наповнену і велику кількість цікавих традицій. В нас гарна музика, безліч віршів; народні танки; є традиційні ляльки-мотанки; власна символіка в кольорах, в одязі, в писанкарстві тощо.

 Кожен сезон має свої традиційні особливості, які ми, українці, цінуємо, вшановуємо та популяризуємо серед молоді.

Але 24-го лютого Російська Федерація розпочала повномасштабну, кровопролитну війну проти українського народу та усього цивілізованого світу.

Якими ж тепер стали наші Українські сезони?»

Наші українські актори – справжні патріоти своєї улюбленої країни. Пишаємось ними та чекаємо в Одесі, як тільки це буде можливо.

Дякуємо Олесі за інтерв’ю!

Фото: Dejan Štifanić

Odessa Daily


Комментарии посетителей сайта


Rambler's Top100