Odessa DailyНовости

Світ дитячих фантазій, ганчір'яна лялька "Регедді Енн" та глибинна психологія в дії

Odessa Daily

18 ноября 2023 в 23:10

У Театрі юного глядача ім. Ю. Олеші відбулася прем'єра незвичайної вистави за п'єсою Вільяма Гібсона "Ганчір'яна лялька" у постановці Олени Юзвак.

Світ дитячих фантазій, ганчір'яна лялька Регедді Енн та глибинна психологія в дії

Головною героїнею вистави є лялька Енн - маловідомий для нас, але знаковий для дитячої американської культури персонаж. Там вона настільки популярна, що навіть внесена до "Зали слави іграшок Америки".

"Регедді Енн" - це зворушлива історія дівчинки Марселли, яку покинула мама. Коли вона захворіла і заснула, то опинилася в казковому чарівному краю оживаючих іграшок. Разом із ними дівчинка вирушила в довгу подорож. Сюжет не залишає байдужим нікого з глядачів. Дія розвивається так. Дівчинці доводиться зіткнутися з жорсткою реальністю світу дорослих. Це і суворі (навіть страшнуваті лікарі), які оглядають її, і сама подорож, і пірат на прізвисько "Містер Жах", і його "жахлива" супутниця.

На якийсь час страхи беруть гору. Причому дуже виразно. І тоді персонажам здається, що зло перемогло. Але все вирішує самопожертва улюбленої ляльки Енн, яка віддає Марселлі своє червоне ганчіркове серце. Її Віра в перемогу добра не тільки допомагає дівчинці одужати, а й допомагає знайти маму і знову зближує один з одним її батьків.

Цікаво, що історія ляльки зробила крок на сцени театрів із життя конкретної дівчинки. Спочатку цю ляльку вигадав американський художник Джон Бартон Грюель, який малював здебільшого комікси для дорослих. У 1908 році Грюель почав малювати для дітей. Його роботи почали розміщувати в популярних журналах. У Грюеля була донька Марсела. І ось 1914 року сталося щось дуже важливе: на горищі будинку вона знайшла стареньку ганчіркову ляльку. Джонні розповів доньці, що цією лялькою гралася ще його мама. Обличчя ляльки зовсім стерлося. Тоді він легко намалював круглі чорні очі, червоний носик трикутником і великий усміхнений ротик. Зі своїх старих речей Марсела пошила ляльці новий одяг. А далі під впливом віршів поета Джеймса Віткома Райлі "The Raggedy Man" і "Orphan Annie", батько і дочка назвали ляльку саме так - Реггеді Енн.

Історію ганчір'яної ляльки безліч американських дітей вивчили в коміксах, прочитали в серії книг і подивилися в мюзиклах.

І ось знайомство з американською культурою відбулося в Одеському ТЮГу. Постановку "Реггеді Енн" визначили, як ліричну клоунаду.

Треба зазначити, що клоунада - одна з ознак сучасності. Клоуни пронизують засоби масової інформації в кіно, на телебаченні, в музиці, коміксах тощо. На щастя, "хороші клоуни" переважають за чисельністю поганих. З точки зору глибинної психології, Злий клоун - архетип сучасної західної масової культури, по суті своїй, негативний персонаж. Особливо широко представлений у кінематографі. Цей архетип є уособленням абсолютного зла. У виставі важливий і образ Доброго клоуна, в даному випадку - ганчір'яної ляльки Енн, яка перемагає зло.

У прем'єрній постановці зайняті провідні актори театру. Їхня робота яскрава і досить енерговитратна, як емоційно, так і пластично. Усі учасники дійства експресивно передають незграбність і рвані рухи оживаючих ляльок. Актори, які втілили негативних персонажів п'єси, виразно втілюють непередбачуваність, спонтанність дій, безглуздість і ті самі конфліктні між собою інстинкти й потяги підсвідомості, що конфліктують між собою, які психоаналіз називає "тонатос і ерос". Таким чином, у незвичайній постановці уживаються два прочитання - одне з боку аналітичної психології архетипів Юнга і друге - психоаналітичне за Фрейдом.

Треба сказати, що прочитання і трактування театральної постановки не є справою простою. Тому в програмці вистави творці завбачливо вказали вік глядача 12+. До цього варто обов'язково прислухатися! Важливо розуміти, що молодшим дітям властиві певні страхи. Особливо страх смерті, про яку прямо на початку вистави "страшні лікарі" хором кричать зі сцени. (Є такий момент). Молодші можуть боятися і розлуки, а вона там є. У глибинних сенсах постановки міститься і серйозна соціальна сатира. А рівень розуміння, відносно адекватна здатність дитячої психіки усвідомити і понести негативне тривожне те, що відбувається, набуває "чинності" не раніше, ніж у 12 років.

Цікаво, що друга частина вистави "терапевтує" першу, стверджуючи необхідність примирення з тим, хто образив дитину, і велику силу прощення.

Здається, що в ідеалі, постановка "Реггеді Енн" особливо доречна для дорослих, які пережили дитячі травми. Очевидно, такі вистави все ще рідкість для ТЮГів. І якщо ви хочете зануритися в глибини підсвідомості та психоаналітичні явища, то кращого варіанту годі й шукати. Але спершу запитайте себе про те, наскільки ви готові до цього.

 Текст і фото: Маргарита Коробіцина

Odessa Daily


Комментарии посетителей сайта


Rambler's Top100